Miroslava Dobešová
  Tisová 42
  Vysoké Mýto
  566 01
  Okres: Ústí nad Orlicí
  Kraj: Pardubický
  mobil: 604 905 356
  mail:
  bilekralovstvi@unet.cz


O nás

První čuvač se kterým jsem se setkala, byla fenka Caska pod Topanovem u babičky mého přítele. Byl to rodinný pes, který nebyl nikdy využit v chovu. Caska si mě získala nejen svou krásou, ale především velikým čuvačím srdcem. Bohužel v době, kdy jsem ji poznala měla nevyléčitelnou nemoc. Podlehla rakovině ve svých 4 letech. Dnes už si uvědomuju trochu víc, jak hodně krátký život měla. Přesto, že jsem ji znala jen krátce její smrt jsem oplakala.

Sama jsem vyrůstala v rodině, kde jsme nikdy žádného psa neměli, ale ke psům mě to vždycky přitahovalo.

Na jedné krajské výstavě jsem potkala kamarádku, která vystavovala nádherně urostlého čuvače jménem Irro z Dlouhých drah. Byl to elegán se vším, co má pes mít.

Bylo jasno. Pořídíme si čuvače .... Přítel, který odmala s čuvačema vyrůstal nebyl proti. Začalo shánění inzerátů. V té době vyšel jeden jediný a chovatelka, které jsem volala, měla už štěňátka prodaná. Dostala jsem telefonní číslo na dalšího chovatele, který měl mít údajně nakryto. Jak jsem později zjistila, nakryto bylo pouhé 2 dny, a tak nebylo jisté, jestli se něco podaří.

Nic jsem nenechala náhodě a štěňátko, fenečku, jsem si zamluvila s tím, že se určitě ozvu začátkem dubna, kdy se měla narodit. Bylo to dlouhé čekání. Hned prvního dubna jsem netrpělivě volala, abych se dozvěděla, že se narodilo 28. března pět bílých kuliček—dva kluci a tři holky.

„Paráda naše holka se narodila“ Původně jsem se vůbec nechtěla věnovat chovu ani výstavám, a tak jsem moc nepátrala po rodokmenech a dalších kvalitách štěňátka. Svou fenečku jsem si vybrala podle jména, které bylo přihlášeno do průkazu původu. Naše neznámé malé mrně se jmenovalo Zora ze Žižkova rodiště.

Byl pátek 14. května 1999 a my jsme si hrdě jeli pro našeho nového člena rodiny. Pro mé rodiče a prarodiče to bylo překvapení– z počátku asi spíš šokující.

Malá bílá kulička se stala hned středem pozornosti. Splnil se mi sen, měla jsem vlastního pejska - vlastně fenku.

A jak jsme se dostali do kolotoče chovatelství ?

Tak nějak za všechno může již zmíněná kamarádka Jana, která mě vzala na jednu výstavu, kde mi půjčila Irra. Irro je skvělý pes, který mě naučil základům vystavování. Společně jsme se dokázali proběhnout v kruhu, ukázat zuby rozhodčímu a ještě svou třídu vyhrát. Mě, neznalci všeho Irro dodal hodně sebevědomí (i když o tom neměl tušení).

Proč tedy neukázat i naši čuvačí holku ? Následovala první naše výstava, první titul, druhý titul, pak splnění podmínek pro přiznání titulu junioršampióna, …….Na výstavách jsme poznali spoustu lidí, se kterými se dobře povídalo o naší společné lásce k čuvačům…..

Potkali jsme se i s pejskem jménem Rony podle průkazu původu Ben Černý korálek, který se stal nakonec otcem našich prvních štěňátek. Krytí proběhlo bez větších obtíží, i když byli nezkušení pes, fena i my majitelé. Odchovat první vrh bylo pro nás všechny veliké úsilí, protože jsme neměli žádné zkušenosti.

Velkým poradcem při našich dotazech se stala poradkyně chovu ze Slovenska, paní
Jana Goliášová. Z chovatelské stanice
Janin ranč.Trpělivě nám dávala rady, abychom vše dobře zvládli.

Odměnou nám byl bezproblémový porod a 7 štěňátek. Bylo to nádherných 5 holek a dva kluci.

...a tak jsme se dostali k chovatelství…..

Samozřejmě, že jsme se nedokázali vzdát všech našich štěňátek, a tak zůstala doma
Akki Bílé království
(* 21. 1. 2002 †
8. 11. 2010). Kdyby odešla všechna štěňátka, bylo by u nás najednou moc prázdna. Nevybírali jsme si štěňátko my, ale ona nás. Stejně tak, jako byla Zora naším prvním psem, Akki získala svoje prvenství v tom, že patřila k našemu prvnímu vrhu, na který se nezapomíná.

Na podzim roku 2004 se nám naskytla příležitost poskytnout domov pejskovi, kterému zemřela panička. 7. 11. 2004 jsme si odváželi domů se smíšenými pocity Kazana. Zvykne si u nás? Najdeme k sobě cestu? Jak si získat jeho důvěru ? Všechny tyto otázky se nakonec ukázali jako zbytečné.
Kazan Janin ranč byl opravdu pes s velikým srdcem. Po vyšetření u veterináře se ukázalo, že bude třeba zahájit léčebnou kůru. Kazan trpěl žaludečními vředy. I když se ze své nemoci pomalu zotavoval nakonec po dvou měsících pobytu u nás 6. 1. 2005 zemřel. I Kazan si u nás získal prvenství na které se nezapomíná. Byl prvním našim psem, protože do té doby jsme měli zkušenost pouze s fenkami.

V našich srdcích zůstalo veliké prázdno. Nikdo ho nemůže nahradit. Kdo Kazana znal, jistě mi dá za pravdu, že odešel velikán svého plemene nejen svou krásou, ale i svou povahou.

Essy Bílé království
je Kazanova dcera. Zůstala doma, aby zmírnila smutek v našich srdcích. Kazan je nenahraditelný a Essy dělá čest svému tatínkovi, který ji už bohužel nepoznal. Upřímný pohled do jejích očí mi Kazana stále připomíná. Stala se prvním potomkem ze spojení naší fenky i našeho psa.

Chelsey Bílé království
je v současné době nejmladším členem naší smečky.
Je krásné vidět vedle sebe vyrůstat 3 generace.
Babička Zora se od Chelsey nechá vyprovokovat k honičkám, a tak máme o zábavu postarané.
Příroda si s námi trochu pohrála a krytí, ze kterého se nám naše Chelsey narodila, se uskutečnilo přesně na štědrý den. To si prostě jen tak někdo nenaplánuje .

Každý pes je jedinečný a v našich srdcích má své místo.       

Bílé království 

Tímto příběh „O Nás“ nekončí. V chovu se děje stále něco nového. Díky čuvačům jsme poznali spoustu milých lidí a přátel.
Není to už jen náš koníček, ale kůň celé rodiny.
V současné době nás můžete potkat i na čuvačích víkendech, které si nenecháme uniknout.

 Náš první vrh
„Mezi štěňaty jsem byla opravdu
spokojená“

Irro z Dlouhých drah
9.let

Zora ze Žižkova rodiště
V sedmi týdnech

Zora ze Žižkova rodiště
5. let

Bratislavský víkend r. 2001
Budoucí rodiče našeho "A" vrhu -
Ben Černý korálek
a
Zora ze Žižkova rodiště

Akki Bílé království
5. let

Kazan Janin ranč

 

vrh E Bílé království

 

Essy Bílé království
3. měsíce

 

Essy Bílé království
1. rok

Chelsey Bílé království
5,5 měsíce

 

U nás - květen 2009

 

 

... sídlo našeho království

 

 

 

 

 

aktualizováno 10.2. 2011  © Bílé království