Novinky

9. duben 2011
Národní výstava v Ostravě nikdy nepatřila k mým oblíbeným. Tradičně špatně značený příjezd na výstaviště, počasí, které bych si představovala trochu jinak ... malý kruh a ještě jedeme s tím, že máme špatně zařazenou fenu v katalogu.

Výstavu jsme plánovali ukázat i Tomáškovi a Karolínce, kteří měli na zpáteční cestě slíbenou zastávku v Olomoucké ZOO.

Ostrava nás přivítala tradičním smogem. Vítr a sychravo vadilo snad každému. Aby ne, když kruh máme venku :(. Ráno jsem přemýšlela zda si vzít sebou zimní bundu. Kdybychom neplánovali ZOO, asi bych jela obléknutá jinak. Nakonec jsem byla opravdu ráda, že jsem zimní bundy nedala jen dětem, ale vzala ji i sobě. Teplý čaj v termosce, který ráno taťka uvařil se opravdu hodil. Počasí se postupně umoudřilo, a tak nám sluníčko trochu ohřálo vzduch.

Na výstavu jsem se snad těšila jen proto, že Chelsey je po dlouhé době mohla setkat se svým bráškou Chipem. Pro Chipa bylo všechno nové, stejně tak jako pro jeho paničku - byli na výstavě poprvé. Důležité tak pro ně nebylo ani tak hodnocení VD, jako to, že bez velkých problémů ukázali zuby, nechali si zkontrolovat kulky i obstojně spolu běhali v kruhu.

Chelsey běhala s Kačkou a oběma to moc slušelo. Holky se na sebe těší a jejich radost je pak vidět i v kruhu - V1, CAC, NV. Já si zase užiju focení a mám možnost si porovnat konkurenci. Tentokrát jsem si užila ještě i školení od nějaké dokonalé znalkyně psů - majitelky Jihoruského ovčáka. Kdybych se sama nevěnovala výcviku psů, asi bych její rady slepě poslechla. A její rady ? Když Vás cizí pes kousne "do prdelky" - tak hlavně nesmíte nastavit ruce (nejlépe je musíte dát nahoru, jak to vyznělo) a hlavně musíte utéct - protože ne po každý majitel psa udrží. Můj jeden krok zpět nebyl brán za dostatečný, a tak mě pes kousnul podruhé. Majitelka si toho ale ani na podruhé sama nevšimla. Po mém upozornění, že pes do mě kouše, jsem dostala vlastně školení, že jsem po prvním kousnutí neutekla. Paní jsem vysvětlila, že sama mám psa a ona mě nebude vysvětlovat, jak se mám chovat. A určitě nebudu jejímu psu dělat živou návnadu (potažmo figuranta bez obleku). Její pes je vlastně chudák, protože panička má zkreslené představy i o tom, o čem je vlastně výstava. Mě se modřina zahojí, ale pes někdy může zranit mnohem mnohem víc a ještě to proškolování teoreticky neznalých lidí .... Pro všechny, kteří nevědí o čem jsem vlastně psala, bych ráda alespoň stručně napsala, že by si měl každý uvědomit, že psovi se prostě utéct nedá a jakékoliv prchání pro psa znamená povel k ulovení kořisti. Další velkou chybou by bylo zvednout ruce, které by donutilo psa k výskoku a tím ke zranění člověka ve větší výšce. Pozor především na jakékoliv další prudké nepřirozené pohyby, nebo přímý pohled do očí psa. Majitel, který svého psa nezvládá vám bohužel absolutně v ničem nepomůže :(.

Trochu divný zážitek ze psí výstavy. Za 12 let vystavování se setkala poprvé s tím, že by pes takhle agresivně startoval na výstavě krásy po lidech. Dá se snad tolerovat když pes obrací své výhrůžky proti druhému psu, ale proti lidem ? Mezi psi je to boj o dominanci, vyšší postavení ve svém druhu, ale proč pes chce bojovat s člověkem ? Pro úplnost ještě napíšu, že svého psa jsem u sebe neměla a nebyl ani na dohled.

Na zpáteční cestě jsem tak nějak na všechno zapomněla. ZOO a krásné počasí nám skvěle ukončilo náš sobotní výlet. Chelsey měla ZOO jako takový socializační tréning. Psi větší než Kokršpanělé při návštěvě musí mít po celou dobu košík. Ten moc dlouhodobě rádi nemáme :).

Stejně, tak jako Tomášek a Karolínka i Chelsey si s obdivem prohlížela poskakující opice, poletující velké dravce, vysoké žirafy, ale i odvěkého nepřítele medvěda. Zvířátka chodila zvědavě až ke sklu nebo pletivu a tak to byl vlastně zážitek pro všechny.

Tomáškovi a mě osobně se nejvíce líbilo v pavilonu žiraf. Se žirafákem jsme si koukali z očí do očí a byla to nádhera. Byl prostě zvědavý, tak jako jsme byli zvědaví my na něj. Karolínce se nejvíce líbili opice a Chelsey zaujali Artičští vlci. Kňučela u jejich výběhu a chtěla si jít s nimi hrát. Možná by je ve smečce něčemu přiučila . Mariánovi se nejvíc líbilo to, že mohl být celé odpoledne s námi .

19. březen 2011
Výstava, které se bohužel nemůžu zúčasnit :(. Chladno v Bratislavě mě po velkém boji dostalo až na neschopenku. Jako správný organizátor jsem zařídila tým lidí, kteří "mě jedinou" nahradili . Chelsey jsem doma řádně na výstavu připravila, zabalila ji sebou potřebné vybavení a nervózně doma čekala na telefonu a volala na Slovensko.

Obrovské poděkování patří celému zřízenému týmu:

Mariánovi za dopravu a vyřízení poplatků (dluhu paní Goliášové)
paní Goliášové za kontrolu Mariána
Kačce za předvedení Chelsey
a Romče za dopravu Kačky a vyřízení papírů.

Všichni společně s Chelsey vybojovali krásné hodnocení V2, r. CAC

5. březen 2011
Veliký výstavní svátek. Odjíždíme z domova na výstavu netradičně po 8 hodině ranní. Vlastně ani nevíme do čeho jdeme. Výstavy šampiona šampionů se účastníme poprvé. Přípravy tentokrát snad ani nezačaly u Chelsey, ale u paničky (nákup plesových šatů).

6 přihlášených a zúčastněných čuvačů - šampionů slibovalo pěknou podívanou. Nakonec jsme si nenechali ujít ani společné foto s rozhodčím.

Ale ještě zpátky k výstavě. Hala nás přivítala s prostornými kruhy, plně vybavené koberci. Jako poděkování byl připraven pro každého zúčastněného pohár a samozřejmě boj to to nejcennější - čekatelství CAC a další možnost získat přestižní hodnocení nových titulů.

Pro nás dvojnožce v plesových šatech bylo na hale poměrně chladno. Šaty na ramínka snad působily elegantně, ale chlad je chlad. Svetr přes ramena ... rychle odhodit, předvést co nejkvalitněji svou šampionku nebo šampiona a zase rychle do svetru. Popravdě v kruhu jsem si chlad ani neuvědomila .......

Chelsey jsem předváděla po delší době sama bez Kačky a šlapalo nám to výborně. Hodnocení:V1, 2x CAC, Victory Junior Wiener 2011, Best of Queen Junior 2011 nás hodně potěšilo.

Vezeme si domů královnu juniorů .

Velká gratulace patřila také Gordonovi Janin ranč, který získal 3. místo I FCI skupiny BOG.

15. únor 2011
Tak máme doma Junioršampiona :). Přesto, že jsme si udělali takovou výstavní pauzu a začali CAJCe sbírat až v červnu, podařilo se šampionát mladých bez problémů dotáhnout do konce. Chelsey jsme samozřejmě podali ruku, ona nám packu a nechyběla ani "masíčková" odměna.

10. únor 2011
Kompletní doplnění na našich stránek.

Doplněny Novinky, O nás, Vzpomínka, Naše feny, Štěňata, Aktuální vrh, Náš odchov, Výstavy, Ke stažení a kontakty.

6. únor 2011
Cesta do Brna je pro nás tentokrát kousek. Vybaveni řízky od babičky vyrážíme o půl osmé. Ještě v Šatově při venčení jsem si šlápla do něčeho ... mazlavého. Výstava byla tentokrát hned od začátku trochu chaos. Ve výstavním kruhu, kde jsme měli být posuzováni jsme se dozvěděli, že nás přesunuli někam jinam. Na informacích o ničem nevěděli. V kruhu někdo dostal celé desky s předepsanými posudky, jiný jen číslo .... Nakonec jsme se všichni vystavovatelé sešli .

Chelsey jsme tentokrát nechali odpočívat v autě. Dvoudenní výstava je vždy pro psy hodně náročná a i na této výstavě jsme měli před sebou více než 60 psů. 

Nakonec se tento odpočinek vyplatil. Elegantní lehký běh s Kačkou získal to nejvyšší ocenění.
Chelsey Bílé království si odnáší V1, CAC, CACIB, BOB.
Při boji o BOB dokonce Kačka porazila i svého tátu, který předváděl psa ze svého odchovu - Bastiena.

Bastien Tatranská perla
(V1, CAC, CACIB) splnil i podmínky pro přiznání titulu Český šampion.

Hela ze Starého Vráta
(V1, CAC) splnila podmínky pro titul Český grand šampion

VÝSLEDKY z výstavy MVP Brno

Na výstavě jsme měli v neděli domluvené i malé rande s naší Jenny. Přesto, že je ještě malé štěňátko, tak ji nová rodina vzala na zkušenou. Jenny s přehledem chodila po hale, nechala se hladit od přihlížejících lidí a zajímala se o veškeré dění na výstavě. Venku mě pak zapózovala jako modelka, odjížděla jsem i s úlovkem čerstvých fotek. Mám radost, že je podobná na tatínka Amíra.

5. únor 2011
Vyrážíme na Duo CACIB do Brna. Původně to měla být výstava spojená se členskou schůzí, ale nakonec jedeme "jen" vystavovat. Chelsey si to tentokrát přijela opravdu užít. Při příchodu na výstavu hned opusinkovala Bastiena, přivítala se s Astou. Pak si pohrála s "malým kopýtkem"  Bertíkem, a s Damiánem ....  její nálada byla k závidění. Čuvači přišli k posuzování až před 14 hodinou. Chelsey byla už před nástupem do kruhu unavená. Přesto všechno si s Kačkou odnášejí krásné hodnocení V1, CAC. Při běhání o CACIB dala Chelsey do běhu i svou veselost. Byla to pro mě pěkná podívaná. Kdybych Chelsey předváděla, tak bych si to tolik neužila.

Nejvyšší titul BOB si odnesla Asta Katčina zahrada (V1, CAC, CACIB, BOB)
Nejlepší mladý čuvač byla  Demi Orlický talisman (V1, CAJC)

Gratulujeme !!!

VÝSLEDKY z výstavy MVP Brno

4. únor 2011
Endy Bílé království  (krevní linie IBRO) vyrostl do krásy. Je to sebevědomý, hravý a přátelský pes s patřičným sexuálním apetitem .Dostali jsme nové krásné fotky, kde si hraje se svou čuvačí kamarádkou. Při pohledu na fotky, ale i video jsem si zavzpomínala na jeho otce Kazana Janin ranč. Byl to opravdu pes s velkým srdcem. Svou výbornou povahu předal potomstvu, které je nejen v Čechách a na Slovensku, ale také třeba i v Belgii a Americe.

V současné době je Endy jediný chovný pes po Kazanovi !!! Věříme, že i on bude dál předávat skvělou povahu, temperament, kvalitní krásnou srst a sytý pigment (i ve věku 6-ti let).

Linie IBRO  se bohužel dnes počítá k těm méně zastoupeným. Kvalita této linie je potvrzena úspěšnými velikány jako jsou Ben z Kmeťovho polomu, Argo Budvarka nebo Galán ze Žižkova rodiště.

Elegantní pohyb a celou krásu Endyho si můžete prohlédnout na zde:

FOTOGALERIE                  VIDEO

23. leden 2011
Naše poslední rozmazlené štěňátko Jerry odjíždí do nového domova. Už večer máme i zprávu o tom, že se vydal neplánovaně i dál než je jeho zahrada. Všechno dobře dopadlo a ve velkém novém světě se neztratil  .

22. leden 2011
Trochu se musíme všichni smát. Příznivci čuvačů se za poslední 3 neděle vidí týden co týden. Tentokrát jsme vyrazili na první zahraniční výstavu do slovenského Trenčína. Přesto, že Chelsey odjíždí pouze se známkou výborná máme obrovskou radost z celé výstavy. Závěrečné soutěže patřily  opravdu čuvačům. Kdo toto plemeno neznal, měl možnost si ho prohlédnout hned několikrát na stupni vítězů.

Čuvačí výhra začala už v Junior Handlingu. Po skvělém předvedení se na 1. místě umístila Kačka Navrátilíková s Beátou Janin ranč

V národních plemenech na stupně vítězů vystoupili hned dva čuvači:
1. místo Atrey Janin ranč (V2, res. CAC)
3. místo Beáta Janin ranč (V1, CAC, CACIB)

Už teď to byl veliký úspěch a spokojenost především vystavovatelů. Naše poslední želízko v pomyslném ohni byl mladý pes Argonaut Třpytivý sníh, který nastupoval o vítěze I. FCI skupiny a výsledek ??? No ten nejlepší !!!
1. místo Argonaut Třpytivý sníh (V1, CAJC, BOB, BIG)

Za zmínku ještě určitě stojí i splnění podmínek pro přiznání titulů Slovenský šampion krásy. Na Trenčínské výstavě tyto podmínky splnili hned dva šampioni Bak Carin dom a Beáta Janin ranč.

Chtěla bych touto malou cestičkou gratulovat všem, kteří vyhráli. Jsem ráda, že jsem sdílela ty krásné pocity s vámi. Po dlouhé době jsem vlastně viděla výstavu až do konce .

VÝSLEDKY z výstavy MVP Trenčín

13.  - 16. leden 2011 - Zimní setkání Benecko
čtvrtek 13. ledna
Hned po obědě odjíždíme na krásnou zimní dovolenou. Počítala jsem, že s námi pojede Akki, které se pohyb vždycky moc líbil a určitě by si užila i běžky. Bohužel už pro ni aktivity skončily. Babička Zora ještě důstojně ve svých téměř 12 letech hlídá svůj s důvěrou svěřený pozemek a bylo mě líto ji tu na všechno nechat samotnou. Aby nebyla vytržená ze smečky, tak nakonec zůstala doma se svou dcerou Essy a na hory jela jen nejmladší Chelsey.

V 16. hodin jsme na místě. K autu přišel celý uvítací výbor, který pomohl i s taškami. To je panečku služba . Chyběl už jen červený koberec ..... Tak příště prosím nezapomeňte !!!

pátek 14. ledna
Deštivé ráno neslibovalo počasí, které jsme si všichni přáli. K obědu jsme měli objednaný ovárek . Jak to jen udělat, aby se ten ovárek dostal k nám, když bude pršet a my se nedostaneme za ovárkem ...  Hory jsou prostě hory jinak se tam nedostaneme než na běžkách, pěšky a nebo na sněžném skútru . Sněžný skútr nemáme, pěšky budeme mokří stejně (když zdůrazním, že nikdo z nás není barbar, aby chodil po lese s deštníkem) ... zbývají zase jen původně naplánované běžky. Odcházíme do půjčovny a vydáváme se po stopě ovaru.

..... to se to všem jelo, když měli tažné čuvače .... Vzhledem k tomu, že jsem stála na běžkách poprvé a nechala si potupně vysvětlit jak si vlastně ty pekelný prkýnka přidělám na nohy .. a následně i jak si je zase sundám, tak jsem přenechala Chelsey Mariánovi. Svou techniku na běžkách jsem si nazvala "posunem vpřed !!!" - Nejdůležitější pro mě bylo, že i já se dostala za ovárkem . Na zpáteční cestě jsem si už oblékla postroj a jela v týmu s Chelsey. Zpočátku nám trochu dělala problém vypilovaná poslušnost. Chelsey si moc dobře pamatovala zákon prověšeného vodítka. Je to chytrá čuvačka, a tak si nechala vysvětlit, že prodloužené vodítko s aretací je právě na to, aby bylo napnuté. Výcvikové povely "vpřed" a někdy i "pomalu" mě pomohly užít si opravdu běžky se vším všudy. Myslím, že jsme si "to poprvé" užili obě s Chelsey dokonale.

sobota 15. ledna
A zase deštivé ráno ... Čuvač není žádná princezna a je to opravdu pes do nepohody... no a jaký pán, takový pes. Hrdě nazouváme běžky a vyrážíme směr Hucul farma na objednaný obídek. Cesta byla hodně ledovatá, a tak to i klouzalo. Vlastně jsem nepoznala tu pravou běžkařskou atmosféru. Jen můžu snít jaká je to pohoda na čerstvém prašanu, při sluníčku .... ale i tak se mě o něco delší trasa líbila. To, kvůli čemu jsem nakonec vzdala i cestu na běžkách zpátky, byl poslední úsek, kdy jsme scházeli prudší kopeček po ledovatém asfaltu. Povedl se mě i mistrovský kousek skoku, kdy jsem ještě při podjetí nohou stačila uskočit do sněhu v příkopu. Zachránila jsem se sice před plácnutím do vody, která stékala po ledu, ale natáhla jsem si pěkně stehenní sval.

Nakonec mě stačilo vyjít onen kopeček do půlky (jen k autu) s malým Tomáškem a Sárou. Když máte pomáhat dětem, aby nespadly a sami stojíte jak na dortu, tak je to super pocit. Každé spadnutí bylo samozřejmě potrestáno i vykoupáním se. Při příjezdu na chatu nás pak stejně čekalo jen a jen sušení všeho promoklého a vlastně i při pádech vykoupaného.

neděle 16 ledna
Konečně sluníčko. Je vidět, že počasí bylo opravdu objednané, jen ta platba za něj dorazila kvůli rozdílným bankám o něco později. Na dnešní den bylo hodně plánů. Nakonec se třeba nenašel dobrovolník, kterého bychom zahrabali do zledovatělého mokrého sněhu. Nakonec jsme se rozdělili na dvě skupiny: sportovní a turistickou. Sportovní skupina vyrazila na nedaleký snowtubing a turistická skupina vyrazila na nedalekou rozhlednu Žalý. Byl to opravdu nádherný výlet po krajině a jsem ráda, že jsem si vybrala tu turistickou skupinu.

Samozřejmě, že se nám ani nechtělo domů. Poslední společná fotka, pro hladové poslední oběd ... a konec zimních radovánek.

Kdo nebyl ať lituje !!! Ráda se i dnes podívám na krásně zdokumentované video, které natáčel Petr.

VIDEO

9. leden 2011
Zima a sychravo, přesto všechno odjíždíme do pro nás nedaleké Olomouce. Národní výstavy ve stísněných podmínkách se zúčasnilo 10 čuvačů. Chelsey běhala se svou handlerkou Kačkou. Paní rozhodčí Božena Ovesná ohodnotila krásu a výkon známkou V2, s čekatelstvím res. CAC. Holkám to zase společně krásně běhalo.

Beáta Janin ranč a Atrey Janin ranč si vyběhali nejen Národního vítěze, ale také oba splnili podmínky pro přiznání titulu Český šampion.
Pomyslnou třešničku na dortu v podobě BOB si odnesl Atrey.
Titul nejlepší mladý si zaslouženě odnesl Argonaut Třpytivý sníh.

Všem moc gratulujeme a přejeme další výstavní úspěchy !!!

VÝSLEDKY z výstavy NVP Olomouc

1. leden 2011
Přejeme všem do nového roku hodně zdravíčka a hlavně radosti z čuvačů .
 

 archív 2010      archív 2009         archív 2005 - 2008

 

© Bílé království